neděle 21. září 2008

PSYCHOFARMAKA A PRÁVA DĚTÍ

Protestní průvod Prahou
V sobotu 20.9.2008 prošel centrem Prahy protestní průvod několika stovek lidí požadující v rámci zahájení světového psychiatrického kongresu zastavení podávání psychofarmak dětem s hlavním heslem: „NECHTE DĚTI BÝT“.


O co vlastně jde:
V současné době rapidně stoupá užívání psychofarmak na předpis u dětí, úřady na kontrolu léčiv po celém světě včetně Evropské lékové agentury vydaly nedávno varování, že psychofarmaka mohou vyvolávat sebevražedné a vražedné myšlenky, psychózu, mánii, agresivitu, halucinace, těžké poškození jater, poškození plodu, cukrovku, srdeční infarkt, mozkovou mrtvici či náhlou smrt. Občanská komise za lidská práva upozorňuje na fakt, že jich dnes užívá na předpis více než 20 milionů dětí a tento vzrůstající trend ve většině evropských zemí není konečný. Například v letech 1995 až 2002 se jen v pěti evropských státech – Německu, Francii, Velké Británii, Itálii a Španělsku – výrazně zvýšily tržby z prodeje behaviorálních psychofarmak určených k úpravě poruch chování, mezi něž patří antidepresiva, antipsychotika a stimulancia na celkových 5,44 miliard EUR, ale v roce 2004 již celkový objem prodeje antidepresiv činil na 2,01 miliardy EUR. Česká republika za Evropou dalece nezaostává a tento „trend napodobuje“ a mílovými kroky se vyrovnává převážné části Evropy. V roce 1997 v České republice došlo k více než 400% nárůstu v objemů předpisů na Ritalin – stimulační psychofarmakum, které je v mnoha ohledech silnější než kokain.

Organizátoři protestního průvodu, Občanská komise za lidská práva, tvrdí, že farmaceutický průmysl do světového psychiatrického kongresu, který v sobotu začal, investoval minimálně 4,5 milionu korun. Veřejnost by se měla dozvědět o vlivu marketingu na volbu předepisovaných léků a informace, které psychiatři raději neříkají. Jan Eastgateová, prezidentka Občanské komise za lidská práva (CCHR), která byla organizátorem protestního průvodu a výstavy s názvem „PSYCHIATRIE: POMOC NEBO HROZBA?“, uvedla: Psychiatři chtějí, aby psychofarmaka nahradila klecová lůžka. To je jen nahrazení fyzického týrání chemickým. Světový psychiatrický kongres byl vybrán k protestům, protože se to při něm hemží penězi od farmaceutických firem, což obvykle vede k dalšímu nárůstu počtu lidí, zejména dětí, kterým se předepisují psychofarmaka“.

Protestní průvod Prahou přijelo na Staroměstské náměstí,kde akce začínala mimo jiné podpořit i mnoho lidí ze zahraničí (např. Německa, Itálie, Velké Británie, Slovenska ad..). Asi 700 členný průvod pak cestou skandoval hesla na podporu práv dětí, rozdával letáky a diskutoval o problémech s kolemjdoucími občany. Akce se obešla bez problémů v koordinaci s policií, která na bezproblémový průvod dohlížela. Protestní průvod vrcholil před Kongresovým centrem na Vyšehradě kde začal světový psychiatrický kongres. V ulici Štetkova č. 18 pak akce slavnostně skončila slavnostním otevřením mezinárodní výstavy o psychiatrickém zneužívání s názvem „Psychiatrie: Pomoc nebo hrozba?“. Před slavnostním otevřením výstavy pak promluvili organizátoři protestního průvodu a na něm vystoupil také italský lékař Giorgio Antonucci, který pomohl k zotavení stovkám vážně narušených pacientů bez použití psychofarmak.

První část výstavy „Psychiatrie: Pomoc nebo hrozba?“ lze shlédnout v Štětkově ulici č. 18, Praha 4 (stanice metra Vyšehrad) do 25. září (uváděna je v anglickém jazyce) a druhou část od 26. září na témže místě v jazyce českém. Výstava je otevřena denně od 10.00 – 20.00 hod. Vstup volný.

Akci pořádali přívrženci Scientologické církve
Co je scientologie

pondělí 30. června 2008

Zvláštní reklama na I-legalne.cz

Koukal jsem v televizi na jakýsi akční film a při reklamní pauze jsem s vyděšeným výrazem hleděl na tuto reklamu:



Možná jsem příliš přecitlivělý, ale není zvláštní, na jakou cílenou skupinu se tato kampaň společnosti ilegálně.cz zaměřila? Ano, chápu to tak, že asijští stánkaři prodávající nelegální kopie hudby a softwarových cdček jsou problémem. Jenže se jedná o menšinu a problém se může dotýkat celé komunity. Znáte to, když jeden tak všichni – a to se mi nelíbí, i to, že k předním pirátům patříme i my – a to jsme většina! Možná pak budeme říkat jako ve Rwandě ten je Hutu a ten Tutsi, koupíme si mačety a vykonáme spravedlnost. Vyváženost pánové a dámy, kampaň je tu pro všechny a ne jen pro někoho!

úterý 6. května 2008

„Munyurangabo“ - film o Rwandě


Na plátnech kin (bohužel u nás ne) můžete v současné době shlédnout výjimečný a v mnoha ohledech jeden z nejlepších a nejvíce věrohodný filmů, ukazující morální i emocionální výsledky genocidy ve Rwandě jež proběhla v roce 1994. Film „Munyurangabo“ byl natočen korejským režisérem Lee Isaacem Chungem žijícím v současné době v New Yorku.

Příběh vypráví o dvou chlapcích, kteří prožili a přežili genocidu ve Rwandě v roce 1994. Munyurangabo (Tutsi) i jeho přítel Sangwa (Hutu) ukradnou mačety na rynku v Kigali. Jejich cílem je putování stopami minulosti. Munyurangabu chce sám vykonat spravedlnost a pomstít svých rodičů, kteří zemřeli při genocidě ve Rwandě.Navštíví dům rodiny Sangwy, který chlapec opustil několik let předtím a zde, i když v něm plánovali zůstat jen pár hodin, prodlouží svůj pobyt o několik dní. Rodiče Sangwy nepochválí jeho náklonnost k Munyurangabu, varujíc, že „Hutu a Tutsi jsou stálými nepřáteli“. Příčinou je, že oba pocházejí z dvou různých „ras“ a jejich přátelství tak zůstane vystaveno zkoušce.

Ačkoliv tématem filmu je pomsta, není v něm násilí. Místo toho jde o dilema dvou chlapců, hledající pomsty za smrt rodičů jednoho z nich, jenž dokonale ilustruje rozdíly ve rwandské společnosti. Munyurangabo natočený s pronikavou, citelnou důkladností a hlubokým humanismem vyrůstá do jednoho velkého apelu usmíření.

Film byl natočen ve Rwandě a všechny role zahráli rwandští studenti, sirotci – oběti genocidy, uprchlíci, chudáci – oni všichni zde vystoupili a ujali se filmových rolí. Mnoho scén ve filmu se inspirovalo historií jejich životů. Díky tomuto film, ač zrealizovaným přes tvůrce západu jde o africké překvapení zároveň tématem jak i citlivostí.

Munyurangabo je prvním celovečerním filmem natočeným v jazyku kinyarwanda.

Ukázka:



Více informací: zde

Článek nejspíše projde drobnou úpravou!

Informace použity ze serveru afryka.org

pátek 25. dubna 2008

V rytmu Pararingapatam

Text: Tomáš Batěk

V našich luzích a hájích se zrodil nový a nadějný rytmický kulomet (abych to správně uvedl pikantní rytmický šleh:)), co roztančil a rozvlál postupně stagnující a stereotypní etnickou scénu u nás. Kapelu podle informací z webu založil Jakub Severin společně s dvěma Tomáši, Markem a Kerle, na podzim roku 2006. Postupně se k nim přidali Honza Vorlíček a Libor Vaněk z nezapomenutelného seskupení afrických Mugee ( Kapela vznikla na podzim v roce 2002, hudebně vycházela z bohaté západoafrické rytmické tradice, při hraní užívala tradičních afrických bubnů Dundun, Sangban, Kenkeni a Djembe, svou činnost ukončila koncem roku 2006 za velkého ohlasu a smutku fanoušků).

I když Pararingapatam vychází ze západoafrických rytmů a i trochu znalý fanoušek africké hudby to pozná, je jejich vystoupení protkáno vlivy indonéské či latinskoamerické hudby. Celé seskupení působí harmonicky a při koncertech se rozhodně žádný fanoušek nebude nudit. Právě inspirace různými kulturami v kombinaci s vlastní improvizací, nadáním a nadhledem dělá z Pararingapatam něco výjimečného, co je schopno přitáhnout jako magnet lidi odlišných hudebních proudů a myšlení. V průběhu koncertu je člověk vtažen do atmosféry plné nadšení, sólisté na djembe spolu "laškují" a člověk (např. já) se chvílemi musí usmívat a vlastně dobrovolně přijmout úlohu aktivního fanouška.

Pokud mohu soudit dva koncerty, jež jsem měl možnost shlédnout, je zde vidět neuvěřitelně rychlý posun vpřed (podle mne dva naprosto odlišné koncerty). Na Rytmy Afriky 2007, kde řada hráčů působila v různých skupinách byla poznat při účinkování jejich celková únava, která se tu a tam projevila při vystoupení bohužel v negativním smyslu slova a tak jsem tehdy i přes nadšení, odcházel mírně zklamán. Opravdový průlom jsem zažil 12.3. tohoto roku na Afro Connections v Praze, kde v klubu Retro Music Hall se Pararingapatam prezentovali bez výše zmíněných nešvarů a v plné síle. A od této doby se stali nedílnou součástí mého života:-)

Pararingapatam je nejenom pikantní rytmický šleh okořeňující etnickou scénu u nás, nýbrž je hozenou kartou pro ty, kdo se etnické hudbě profesně věnují, neboť zde se odráží zkušenost a vztah k "řemeslu", které bez lásky a nadání by působilo mile, ale bez šťávy.

Pararingapatam na webu: http://pararingapatam.cz/
Odkaz na video: zde

Obrázky převzaty z portálu:
http://afro.cz

některé informace ze stránek: Pararingapatam a Mugee

PS: článek možná bude ještě trochu poupraven

čtvrtek 3. ledna 2008

Česká republika a Afrika - konference

Dne 25. října se ve Velkém sále Černínské paláce uskutečnila ve spolupráci se Společností přátel Afriky, Rozvojovým střediskem Ústavu mezinárodních vztahů a Pracovní skupiny Rady vlády pro udržitelný rozvoj pro koordinaci příprav na zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj a pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga konference na téma „Česká republika a Afrika“, jejíž hlavním cílem bylo poskytnout zástupcům diplomatického, státní správy, podnikatelské veřejnosti, akademické sféry a neziskových organizací pro vyhodnocení česko-afrických politických vztahů, ekonomických vztahů a vztahů rozvojové spolupráce, přispět tak k prosazování pozitivního obrazu Afriky v české veřejnosti a ke zvýšení povědomí české společnosti o možnostech politických, ekonomických, kulturních a sociálních vztahů s africkým kontinentem.

Celá konference byla rozčleněna do třech tématických bloků: Prvním tématickým blokem bylo „Úloha Afriky ve světě, Afrika – OSN, Evropská Unie, Česká republika“, druhým „Ekonomické vztahy ČR s Afrikou“ a třetím „Rozvojová spolupráce ČR s Afrikou“. Každý blok byl oddělen veřejnou diskusí, jež si kladla za cíl vyjasnit problematické pasáže česko-afrických vztahů. Výsledem této konference bylo přijetí závěrečného dokumentu „Doporučení pro rozvoj česko-afrických vztahů“, který bude předán do poslanecké sněmovny a senátu a sborník jenž vyjde koncem letošního roku. Zájemcům bude na stránkách Společnosti přátel Afrika a Rozvojového střediska zpřístupněno toto doporučení volně ke stažení.
===================================================
Novinka!!! Sborník lze stáhnou přímo z tohoto linku.
===================================================