Diskuse osobností: Je džbán české vědy poloplný, anebo poloprázdný?
Tak zní článek Evy Bobůrkové z MF DNES, který naleznete na internetové verzi těchto novin. Že se jedná o velice zkušenou novinářku, věnující se tématům vědy obecně se nemusím dalece zaobírat, snad na potvrzení onoho faktu stačí zmínit její ocenění v pořadu Česká hlava, projektu na podporu vědecké a technické inteligence, kde získala za svou žurnalistickou práci Cenu Media. O to více čtenář jejích článků očekává bezchybnou a precizní práci, která oproti ubohé produkci valné většiny „žurnalistických zkrachovalých kampeličkářů“ se bude držet oné započaté linie, leč opak jest pravdou. V článku ze dne 29. 5. 2010 se autorka věnuje diskusnímu panelu o vědě, který probíhal na půdě Vysoké školy ekonomické, v rámci Evropského fóra vědy a techniky za účasti předních českých vědců. Článek samotný je diskusním přepisem nejdůležitějších výroků vědeckého symposia. V čem však autorka „ulítla“ a kde se hluboce mýlila, bylo její osobní v závorkách doplněné sdělení o mezinárodním hodnocení vědeckých institucí:
První verze článku:
Vzhledem k započatým mediálním, politickým a vědeckým diskusím o smyslu české vědy a na Facebooku vzniklých fórech zastánců nejen Akademie věd, se dnes řeší hodnota a cena vědecké práce v číslech či procentech, a o to více je jakýkoliv nekorektní údaj či stanovisko bráno dost citlivě a mnohdy i zbytečně silně. Proto je vhodné veškerá stanoviska na tato ožehavá témata náležitě ověřovat před finálním zveřejněním. Eva Bobůrková ve své poznámce vycházela nejspíše z výsledku hodnocení vědeckých institucí uveřejněného projektem SCImago, kde však mylně uvedla Univerzitu Karlovu jako jedinou instituci v Česku nacházející se v mezinárodním žebříčku vědeckých institucí v první TOP stovce. O tomto hodnocení referoval již obsáhle Václav Hořejší na svém BLOGU (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=8925). Ke cti autorky článku je nutné podotknout, že po mé žádosti o korekci chybné části ji do druhého dne dle zveřejněného hodnocení projektu SCImago opravila.
Druhá a asi finální verze jest zde:
Závěrem k tomuto malému příspěvku chci říci, že zde nejde ve své podstatě o kritiku novinářské práce samotné autorky článku (chyby dělá přeci každý), jen se pozastavuji a upozorňuji na to, jakou váhu a sílu dnešní média mají a jak mnohdy nepřesná informace může vést k celospolečenskému jednostrannému pohledu a stanovisku mnohdy neinformované společnosti na dané, chybně prezentované téma.
Článek autorky naleznete zde: